Workshops en presentaties

VideoTalk
In deze workshop ervaar je twee verschillende manieren om een videotalk te doen: eentje die veel voorbereiding vraagt, en eentje met weinig voorbereiding. De demo is in het Frans (voor beginners). Ik laat ook een aantal activiteiten zien die je kunt doen na een videotalk, en we bespreken manieren om deze activiteit in jouw lessen in te passen.
Voor docenten met enige CI-ervaring / Demonstratie van een CI-les / voor VO-docenten / voor docenten met volwassen cursisten
Voertaal: Engels


Brain Breaks in de CI-les
Brain breaks zijn korte activiteiten die jouw leerlingen de gelegenheid geven te bewegen en even iets heel anders te doen, zodat hun brein even een 'break' (pauze) heeft. Maar in een CI-les worden zelfs de brain breaks gedaan in de doeltaal, en leveren je dus ook weer begrijpelijke input. In deze workshop leer je hoe je dit soort brain breaks maakt en uitvoert.
Voor beginnende CI-docenten / voor CI-docenten met enige ervaring / drama&theater / demonstratie van een CI-les / voor docenten met ESL/DAL/Nt2-leerders / voor docenten met alfa-cursisten / CI-activiteiten / voor basisschoolleerkrachten / spelletjes
Voertaal: Engels


Story Listening
Story Listening is een methode die is gebaseerd op de Inputhypothese van Dr. Stephen Krashen’s. De methode werd ontwikkeld door Dr. Beniko Mason, een docente Leesvaardigheid en Engels, alsmede onderzoekster in Osaka, Japan. In de workshop richten we ons op het HOE van Story Listening: hoe kies je een verhaal, hoe creëer je een 'prompter' en hoe gebruik je Story Listening in je lessen. Je ontvangt een handout met informatie over de research zodat je beter begrijpt waarom Story Listening zo goed werkt voor taalverwerving.
Voor beginnende CI-docenten / voor CI-docenten met enige ervaring / voor docenten met ESL/DAL/Nt2-leerders / voor basisschoolleerkrachten / voor docenten met volwassen cursisten
Voertaal: Engels


Herhaling bieden zonder in herhaling te vervallen
De wetenschap zegt dat we veel herhalingen nodig hebben om nieuwe taalstructuren in ons lange-termijngeheugen te verankeren, maar we lopen vaak vast op het vinden van manieren om die herhalingen te bieden zonder dat wijzelf of de leerlingen verveeld raken. In deze presentatie laat ik zien, en bespreken we samen, de verschillende niveau's van lesgeven, en de manieren waarop je herhaling kunt geven zonder dat het saai wordt: herhaling door de jaren heen, herhaling door het schooljaar heen, herhaling in een unit en herhaling in verschillende activiteiten.
Lezen / CI-activiteiten / voor beginnende CI-docenten / voor CI-docenten met enige ervaring / voor VO-docenten / voor docenten met volwassen cursisten
Voertaal: Engels


Date Talk / Praatje van de Dag
Ervaar in deze workshop hoe Date Talk (ook wel 'Praatje van de Dag') in zijn werk gaat. Ik geef echt iedere les Date Talk. Dat varieert van praten over de kalender en het weer, tot praten over een gebeurtenis die op dezelfde datum ergens in de geschiedenis heeft plaatsgevonden. Door middel van een demonstratieles in het Frans zie je hoe Date Talk werkt, en daarna vertel ik meer over hoe je dit kunt voorbereiden, waar je informatie vindt, wat de voors en tegens zijn, enzovoort.
Voor beginnende CI-docenten / demonstratie van een CI-les / voor docenten met ESL/DAL/Nt2-leerders / voor docenten met volwassen cursisten / CI-activiteiten
Voertaal: Engels. Demo-taal: Frans


Hotel Grafenhausen, the game.
Dit fascinerende spel voor de talenles (alle talen!) is een variatie op het bekende weerwolven- of maffiaspel, speciaal ontwikkeld voor gebruik in grotere groepen. Het spel biedt ruime mogelijkheden voor begrijpelijke storytelling, en voor het stellen van heel veel vragen. Je kunt dit spel al spelen op een heel basaal taalniveau. Iedere volgende keer dat je het speelt, bouw je voort op eerdere keren en verrijk je de taal. In deze interactieve workshop ervaar je het spel als taalleerder. Je kunt ervoor kiezen mee te doen of alleen te observeren.
Voor CI-docenten met enige ervaring / voor VO-docenten / voor docenten met volwassen cursisten / spelletjes
Voertaal: Engels. Demo-taal: Duits


Picture Talk en PQA voor Nt2 en alfa's
In deze workshop laat ik zien hoe je Picturetalk - het praten over een plaatje - kunt relateren aan de cursisten zelf, hun leven, hun ervaringen en hun ideeën. Hoe doe je dit in groepen zonder gemeenschappelijke brontaal? Hoe doe je dit als je niet kunt terugvallen op geschreven woorden?
For beginning CI teachers / for teachers with ESL/DAL/Nt2 learners / for teachers with adult learners / CI activities
Voertaal: Engels (vragen stellen kan in 't Nederlands)


The power of stories
Verhalen zijn een bijzonder krachtig middel voor het leren van talen. Ze bieden een solide basis waarmee leerlingen geboeid begrijpelijke input in zich opnemen en de taal internaliseren op manieren die niet mogelijk zijn met traditioneel talenonderwijs.
Maar wat bereiken we nog meer met verhalen, behalve taalverwerving? In deze presentatie onderzoeken deelnemers de psychologie van verhalen, en waarom ons brein snakt naar verhalen. We duiken in de zee van mogelijkheden waarop we verhalen kunnen gebruiken om de sociaal-emotionele ontwikkeling van onze leerlingen te bevorderen en hen te helpen contact te maken met zichzelf, anderen, en de wereld om hen heen.
Theorie achter CI / psychologie van verhalen / meer dan taalverwerving alleen
Voertaal: Engels


Introductie tot Storyasking met TPRS
Er zijn veel manieren om begrijpelijke input te leveren in de taalles. Story-asking met TPRS is één van die manieren. In deze workshop neem je actief deel aan een story-askingles en leer je hoe je op verschillende manieren de betekenis van nieuwe woorden duidelijk kunt maken. Je leert hoe je vragen kunt gebruiken om belangrijke woorden en grammaticale structuren vaker te herhalen en hoe tekeningen van leerlingen en verhaalformules jou kunnen helpen bij het opbouwen van een verhaal. We doorlopen het proces stap voor stap en er is gelegenheid om te oefenen.
Voor beginnende CI teachers / TPRS / demonstratie van een CI-les / voor VO-docenten / voor docenten met volwassen cursisten / voor basisschoolleerkrachten​
Voertaal: Engels. Demo-taal: Engels


Demonstratieles Levend Latijn
Wist jij dat je met CI ook Latijn kunt leren? Kom meedoen in deze bijzondere les Sprekend Latijn, en ervaar zelf een CI-les als 'leerling' - één van de beste manieren om een gevoel te krijgen voor het effect dat deze manier van onderwijs heeft op jouwe eigen leerlingen. En een lesje Latijn is helemaal bijzonder: want wie spreekt er nou een dode taal? Wel... CI-docenten dus!
Voor beginnende CI-docenten / demonstratie van een CI-les / voor VO-docenten / voor docenten met volwassen cursisten
Demo-taal: Latijn
Voertaal: Engels (vragen stellen kan in 't Nederlands)


CI-leesboekjes gebruiken om boeiende begrijpelijke input te leveren zonder jezelf uit te putten
Deze workshop is voor docenten die ofwel een opfrisser willen voor hun lesplan voor een leesboekje, ofwel nog niet eerder met leesboekjes hebben lesgegeven. Je verlaat deze workshop met concrete, boeiende activiteiten die weinig voorbereiding kosten en die je kunt hergebruiken, en waarmee je over/rondom een leesboekje lessen kunt geven die zowel voor jou als voor je leerlingen een verademing zullen zijn.
Lezen / CI-activiteiten / voor beginnende CI-docenten / voor CI-docenten met enige ervaring / voor VO-docenten / voor docenten met volwassen cursisten
Voertaal: Engels


Drama, speelsheid, creativiteit en het bouwen aan groepsgevoel
In deze workshop leer je een aantal spellen die je kunt gebruiken als ijsbrekers, brain breaks of als startpunt voor een nieuw TPRS-verhaal. De spellen komen voornamelijk uit acteurstraining, en het doel is elkaar beter te leren kennen, vertrouwen te krijgen in bewegen in de ruimte, in samen spelen en acteren. Ons hoofddoel hier is echter niet 'leren acteren', maar spontaan te leren reageren op wat er gebeurt, vrije associaties te stimuleren en de innerlijke criticus de mond te snoeren. Niet iedereen durft speels te zijn in een schoolsetting, en deze spellen nodigen uit tot plezier, tot het verminderen van stress. We bespreken hoe we speelsheid kunnen introduceren in verschillende soorten klassen, en er is ruimte om eigen ervaringen te delen.
Voor beginnende CI-docenten / voor CI-docenten met enige ervaring / drama&theater / voor docenten met ESL/DAL/Nt2-leerders / voor docenten met alfa-cursisten / CI-activiteiten / voor VO-docenten / spelletjes
Voertaal: Engels


Leesvaardig zonder moeite
Nieuwkomers in CI, en zelfs mensen die al een aantal jaren lesgeven met begrijpelijke input, zijn vaak onzeker over hoe je geschreven taal introduceert en oefent. Ik geef in deze presentatie een gedetailleerde, stapsgewijze aanpak (en een tas vol trucs en activiteiten) die je zal helpen een
leesvriendelijke omgeving te creëren in je klas, waarmee leerlingen op een niet-geforceerde manier worden gestimuleerd om te beginnen met lezen en schrijven zonder dat het moeite kost. In een andere taal leren lezen en schrijven kan net zo natuurlijk en moeiteloos verlopen als het leren verstaan en spreken van een nieuwe taal.
Lezen / voor beginnende CI-docenten / demonstratie van een CI-les / voor docenten met ESL/DAL/Nt2-leerders / voor docenten met volwassen cursisten / CI-activiteiten / lesplanning / differentiatie
Voertaal: Engels


Storyasking en lezen
In deze workshop leer je de basisprincipes van TPRS op een praktische manier: door creatief samen een verhaal te maken in het Turks. Je spreekt waarschijnlijk nog geen Turks, maar tijdens het bedenken van het verhaal verwerf je het vanzelf. Na afloop lees je met gemak een kort Turks verhaaltje, omdat je het verworven vocabulaire herkent in de tekst. Je onderzoekt samen hoe het mogelijk was dat je alles kon begrijpen en de taal blijkbaar kon verwerven. Tot slot maak je kennis met de vragentechniek en oefen je hiermee onder begeleiding.
Voor beginnende CI-docenten / demonstratie van een CI-les / vragen en antwoorden
Voertaal: Engels (vragen stellen kan in 't Nederlands)
Demo-taal: Turks

TuÄŸrul Ceyhan and Alike Last

Grej of the Day / Grej van de dag
Grej is Zweeds voor ‘ding’. Het is dus het ‘ding van de dag’, en de ingrediënten van deze dynamische lesaanpak zijn: een raadsel, een korte les, 'wow-feitjes' en verbanden leggen. In deze workshop laat ik zien hoe to incorporate the principles of Grej of the Day in CI-based classrooms. I will start with a demonstration in German of about 5-10 minutes, depending on the skill-level of the group. Then a 10 to 15 minute background presentation. The goal is to let everybody leave with a ready-to-go "Grej des Tages" lesson for your next class!
For beginning CI teachers / for CI teachers with some experience / lesson planning / demonstration of CI / CI activities / differentiation / beyond language acquisition
Voertaal: Engels (vragen stellen kan in 't Nederlands)
